KalkulatorKursy walut

Średni FOREX (2019-11-20 19:33)
CHF / PLN3.9170+0.0001
EUR / PLN4.2951+0.0000
GBP / PLN5.0131+0.0002
USD / PLN3.87920.0000


ReklamawalutyNOTOWANIA Z RYNKÓW

 

 

 

 

 

 

 

NOTOWANIA Z RYNKÓW HURTOWYCH SPRHSonda

Czy boisz się żywności modyfikowanej genetycznie?:


Ostatnie komentarzeSubskrybuj

Subskrybuje zawartość


LogowanieKontakt

Zboża: Na giełdach niepewność

Po niewielkich wzrostach odnotowanych w pierwszej połowie tygodnia ceny pszenicy na giełdzie Matif już w czwartek powróciły do wcześniejszego poziomu. W skali tygodnia notowania pszenicy w kontrakcie styczniowym pozostały bez większych zmian na poziomie 179,25 EUR/tonę. W bieżącym tygodniu rynki trwały w oczekiwaniu na wyniki unijnego szczytu, mającego przynieść rozwiązanie pogarszającego się kryzysu zadłużeniowego strefy euro. Pod koniec tygodnia dominowały przekonania, że szczyt nie przyniesie spodziewanych definitywnych rozstrzygnięć, a to podziałało zniżkowo na giełdy.

Bieżące informacje z rynku pszenicy są w większości dobre i bardzo dobre. Pojawiły się doniesienia potwierdzające rekordowe zbiory pszenicy w Australii, spodziewany jest dobry wynik produkcji w Argentynie oraz poprawa warunków pogodowych dla ozimych upraw pszenicy w USA. Rychłe pojawienie się dostaw od kluczowych eksporterów z półkuli południowej już zaostrza konkurencję w eksporcie. W ostatnim przetargu na dostawy pszenicy do Egiptu rządowy importer GASC zakupił partię argentyńskiej pszenicy oprócz rosyjskiej. Australia odnotuje wyjątkowy urodzaj pszenicy. Zbiory szacowane są nawet na 28,3 mln ton. Byłby to niekwestionowany rekord.

Nawet w sytuacji pogorszenia jakości części ziarna oznacza to znaczne zwiększenie dostaw pszenicy w eksporcie. Niepokoje związane z wpływem deszczowej aury na jakość w niektórych rejonach kraju nie muszą koniecznie mieć negatywnych skutków. Wydaje się, że przy tak wysokiej podaży pszenicy w skali świata – rekordowo wysokiej – jaka ma miejsce w bieżącym sezonie, przeznaczenie większej ilości tego gatunku z australijskiej produkcji na pasze powinno przyczynić się do poprawy sytuacji w segmencie zbóż paszowych.
Bieżący tydzień przyniósł niewielkie zwyżki notowań kukurydzy w kontraktach na Matif. Kukurydza w najbliższym kontrakcie – styczniowy – podrożała z 183,75 EUR/tonę pod koniec ubiegłego tygodnia do 185,5 EUR/tonę.
Wyraźne zniżki miały miejsce na chicagowskiej giełdzie. Tutaj pszenica w kontrakcie grudniowym
potaniała przez ostatni tydzień z 221,2 USD/tonę do 211,9 USD/tonę. Zniżkowały też ceny
kukurydzy – w kontrakcie grudniowym odnotowano tygodniowy spadek notowań z 234,1 USD/tonę
do 231,3 USD/tonę.

Rynek oczekuje na opublikowanie grudniowego raportu prognostycznego USDA. Można się w nim przede wszystkim spodziewać obniżenia prognozy zapasów końcowych kukurydzy w USA, ze względu na rosnące zużycie na cele paszowe oraz prawdopodobnie nadal rosnące zużycie na cele biopaliwowe. Rynek oczekuje także podniesienia podaży soi w Stanach – o ok. 10% ze względu na wolniejsze tempo eksportu. Do zniżek na rynku amerykańskim przyczynia się również wolniejsze tempo eksportu amerykańskiego ziarna (chociaż w tym tygodniu sprzedaż kukurydzy była wyższa od oczekiwanej) ze względu na coraz większą konkurencję. Eksport z USA utrudnia również umacniający się dolar. W przypadku kukurydzy notowania nadal utrzymują się na stosunkowo wysokim poziomie – co jest przede wszystkim spowodowane rosnącym popytem na kukurydzę ze strony przemysłu biopaliwowego. W bieżącym tygodniu amerykańska produkcja bioetanolu pobiła kolejny tygodniowy rekord.
Według wstępnych ocen FAO, areał upraw pszenicy na świecie na zbiór w 2012 r. powinien być co najmniej taki jak w bieżącym sezonie, albo większy. Do siania pszenicy zachęcą rolników obecne wysokie ceny tego gatunku i utrzymujący się wysoki popyt. Perspektywy przyszłorocznych zbiorów pszenicy są więc jak na razie dobre.
FAO po raz kolejny obniżyło miesięczny wskaźnik cen żywności. W listopadzie indeks ten obniżył się do 215 punktów, tj. o jeden punkt w stosunku do października br. Szacunek światowej produkcji zbóż w sezonie2011/’12 został tylko nieznacznie skorygowany w dół – o 2 mln ton do 2,323 mld ton. FAO podkreśla, że jest to rekordowy poziom zbiorów zbóż na świecie. Wzrost produkcji odnotowano przede wszystkim w przypadku pszenicy – o 6,5% w stosunku do poprzedniego sezonu. FAO podwyższyło również prognozę zapasów zbóż na koniec sezonu 2011/’12 – o 10 mln ton w porównaniu z poprzednim sezonem - co oznacza stopniową ich odbudowę.
Źródło: FAMMU/FAPA