KalkulatorKursy walut

Średni FOREX (2019-12-06 20:20)
CHF / PLN3.9073-0.0001
EUR / PLN4.2762-0.0001
GBP / PLN5.0824-0.0002
USD / PLN3.8689-0.0003


ReklamawalutyNOTOWANIA Z RYNKÓW

 

 

 

 

 

 

 

NOTOWANIA Z RYNKÓW HURTOWYCH SPRHSonda

Czy boisz się żywności modyfikowanej genetycznie?:


Ostatnie komentarzeSubskrybuj

Subskrybuje zawartość


LogowanieKontakt

Wyniki konkursu "Polska wieś - dziedzictwo i przyszłość"

Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa informuje, że rozstrzygnięta została   I edycja konkursu „Polska wieś - dziedzictwo i przyszłość”. Kapituła Konkursowa  pod przewodnictwem Prof. Jerzego Wilkina zdecydowała o wyborze laureatów  konkursu.

W pierwszej kategorii obejmującej prace naukowe, popularno-naukowe i inne prezentujące szczególnie inspirujące i innowacyjne spojrzenie na problematykę rozwoju wsi, laureatem został Pan Krystian Połomski za pracę „Tworzenie miejsca, doświadczenie przestrzeni.  Pomiędzy parkiem narodowym a wsią na przykładzie Bieszczadzkiego Parku Narodowego” .

Autor opracowania spędził we wsi Lutowiska kilka miesięcy organizując warsztaty fotograficzne dla  lokalnej ludności, które stały się okazją do badań, wywiadów i obserwacji. „Wspólnie – jak wspomina autor - zastanawialiśmy się czym jest w swej istocie krajobraz pierwotny. (…) W chłopskich chatach rozmawialiśmy o malarstwie krajobrazowym, dyskutowaliśmy o koncepcjach naukowych dotyczących krajobrazu, czytaliśmy teksty literackie i oglądaliśmy zdjęcia zrobione przez nas w ciągu dnia”.   Praca pana Krystiana Połomskiego jest połączeniem rozprawy naukowej z relacją przeżywania szczególnego doświadczenia obcowania z przestrzenią przyrodniczą i społeczną Bieszczad. To  złożona praca socjologiczna, w której autor stara się uchwycić wpływ krajobrazu  na lokalną społeczność.

W drugiej kategorii, w której złożono prace prezentujące dorobek kulturowy kraju i regionu, opisujące inicjatywy lokalne, dziedzictwo historyczne wsi (monografie wsi, zbiory zdjęć, pamiętniki) oraz prace ilustrujące przykład sukcesu w rozwoju polskiej wsi laureatem została Pani Dorota Kostecka  za pracę „Maliszewo dawniej i dziś”.

Pani Dorota Kostecka zabiera czytelnika w podróż po tradycjach, sposobach świętowania oraz życiu codziennym wsi Maliszewo. W monografii tej autorka, na tle losów mieszkańców Maliszewa, próbuje odtworzyć wydarzenia historyczne, w jakich uczestniczyła wieś. Uwagę zwraca także bogaty materiał ikonograficzny, który wiernie oddaje nastroje i krajobrazy.

Zgodnie z regulaminem laureaci otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 5 tys. pln brutto oraz możliwość wydania nagrodzonej pracy drukiem w Wydawnictwie Naukowym Scholar.

Poziom, problematyka oraz liczba zgłoszonych na konkurs opracowań mile zaskoczyły zarówno Fundację, jak i członków Kapituły Konkursowej.  Wartość nadesłanych prac oraz wysiłek włożony w przygotowanie poszczególnych opracowań skłania organizatorów i członków Kapituły, aby dodatkowo wyróżnić niektóre ze zgłoszonych prac. Dlatego też Fundacja wraz z Kapitułą Konkursu dołoży wszelkich starań, aby fragmenty prac,  dostrzeżonych jako cenne i inspirujące, zostały zaproponowane do opublikowania, w zależności od poruszanej problematyki, w czasopismach naukowych i popularno-naukowych, przedkładane w archiwach oraz prezentowane w innych formach, w miarę pojawiających się możliwości.