KalkulatorKursy walut

Średni FOREX (2019-01-20 13:09)
CHF / PLN3.7896+0.0000
EUR / PLN4.2885+0.0000
GBP / PLN4.8590+0.0000
USD / PLN3.7733+0.0000


ReklamawalutyNOTOWANIA Z RYNKÓW

 

 

 

 

 

 

 

NOTOWANIA Z RYNKÓW HURTOWYCH SPRHSonda

Czy boisz się żywności modyfikowanej genetycznie?:


Ostatnie komentarzeSubskrybuj

Subskrybuje zawartość


LogowanieKontakt

Wymiana handlowa UE - Chiny

Zarówno Chiny jak i kraje Unii Europejskie są czołowymi graczami na światowym rynku owocowowarzywnym. Unia Europejska to tuż za Stanami Zjednoczonymi, ale jednak przez Chinami, drugi co do wielkości eksporter owoców i warzyw na świecie.

Unia Europejska to największy światowy importer produktów ogrodnictwa przed Stanami Zjednoczonymi i Japonią. Produkcja owoców i warzyw w Chinach to obecnie około 1/3 globalnej produkcji na świecie, a w przypadku produkcji jabłek udział ten wynosi 43%, dla gruszek zaś 45%. W 2007 roku największym dostawcą owoców i warzyw do państw unijnych były między innymi Turcja z udziałem 11,2%, następnie USA – 7,9%, Chiny – 7,3% oraz Brazylia – 6,5% i RPA – 6,1%.Największymi unijnymi odbiorcami pozostają dla Chin w zasadzie trzy kraje - Wielka Brytania, Niemcy oraz Holandia, które najchętniej importują banany, ananasy oraz owoce mango, a w przypadku warzyw pomidory i słodką paprykę.

Natomiast Chiny eksportują najwięcej na rynek azjatycki – w tym głównie do Japonii, Hong Kongu, Korei Południowej i Singapuru. Tuż za Azją największym odbiorcą chińskich owoców i warzyw pozostaje Unia Europejska oraz w ostatnich latach Rosja. W przypadku wymiany handlowej między UE a Chinami największym powodzeniem na unijnym rynku cieszą się chińskie: czosnek, fasola oraz truskawki i jabłka. Natomiast Chińczycy najwięcej importują z UE owoców miękkich, wiśni i żurawiny. Największymi importerami chińskich produktów w 2007 roku były Niemcy, Holandia, Hiszpania oraz Wielka Brytania i Francja. Dominujące produkty w wymianie handlowej UE - Chiny, w ujęciu wartościowym prezentuje poniższa tabela.

Źródło: FAMMU/FAPA