KalkulatorKursy walut

Średni FOREX (2020-01-27 21:03)
CHF / PLN4.0055-0.0005
EUR / PLN4.2786+0.0000
GBP / PLN5.0678-0.0002
USD / PLN3.8837+0.0000


ReklamawalutyNOTOWANIA Z RYNKÓW

 

 

 

 

 

 

 

NOTOWANIA Z RYNKÓW HURTOWYCH SPRHSonda

Czy boisz się żywności modyfikowanej genetycznie?:


Ostatnie komentarzeSubskrybuj

Subskrybuje zawartość


LogowanieKontakt

UE: Ceny zbóz szaleńczo wysokie. Co dalej?

Susza w USA pogłębia się, a wraz z nią rosną ceny zbóż i nasion oleistych. Kolejny już tydzień notowania zbóż w kontraktach terminowych zwyżkują i to nie tylko na amerykańskich giełdach. Ekstremalne warunki pogodowe w środkowo-zachodniej części kraju stają się coraz bardziej dotkliwe – najgorsza susza od 1956 roku. Stany Zjednoczone są największym producentem i eksporterem zbóż na świecie, a amerykańskie giełdy wyznaczają światowe tendencje cenowe.
Skoki cen odnotowuje się więc także w Europie, chociaż pomimo ostatnich – stosunkowo niewielkich – negatywnych korekt prognoz, nic nie wskazuje na to, aby Unii groził deficyt zbóż, choć bilans zbożowy będzie napięty.
W tym tygodniu notowania pszenicy w najbliższym kontrakcie na paryskiej giełdzie wzrosły o 5,2% do 267 EUR/tonę, a kukurydzy o 4,3% do 252,8 EUR/tonę. Jeszcze większe wzrosty miały miejsce na amerykańskich giełdach. Tutaj pszenica SRW (CBoT) w kontrakcie wrześniowym przez ostatni tydzień podrożała o 12,3% do 343,5 USD/tonę, HRW (KCBT) – o 12,1% do 344,7 USD/tonę, a HRS (MGE) – o 9,6% do 375,5 USD/tonę. Kukurydza na chicagowskiej giełdzie odnotowała w tym czasie 4,7% wzrost do 318 USD/tonę.
Pojawiają się obawy o powtórkę kryzysu żywnościowego z 2008 r., kiedy to niedobory zbóż spowodowały niepokoje i zamieszki w niektórych biednych krajach globu. Na tym etapie jest jednak zbyt wcześnie by przewidzieć dalszy rozwój wydarzeń. Pomimo obecnych zwyżek wielu importerów z Europy, północnej Afryki i Bliskiego Wschodu ze
względnym spokojem oczekuje na spadek cen, nie spiesząc się z dokonywaniem zakupów.
Rządowe firmy handlowe, w tym egipski GASC i firmy z Iranu, Chin i Indii wstrzymują się z zawieraniem kontraktów, informując jednocześnie o posiadanych zapasach pozwalających na zachowanie spokoju. Egipt, importujący rocznie nawet 10 mln ton pszenicy, dysponuje zasobami strategicznymi pszenicy na pół roku. Importerzy azjatyccy – Indie i Chiny – dzięki zbiorom bliskim rekordu również mają własne zapasy pszenicy i ryżu. Czy to jednak wystarczy by ostudzić cenowe szaleństwo?
Jeśli chodzi o unijny rynek zbożowy, to jak na razie nadal sytuacja nie jest alarmująca. Unia w ubiegłym sezonie była eksporterem netto zbóż – wywóz wyniósł 21 mln ton zbóż, a import – 13,4 mln ton. Ewentualne gorsze wyniki tegorocznej produkcji w UE powinny więc przede wszystkim oznaczać mniejszą sprzedaż na rynki zagraniczne, co dałoby szansę na większą stabilność na unijnym rynku zbożowym.
Jednak jak pokazuje doświadczenie ostatnich lat, w sezonach gorszego urodzaju „astronomiczne” ceny zachęcały eksporterów do zwiększania wywozu do krajów trzecich i realizowania zysków, doprowadzając nawet do wydrenowania krajowych zasobów (przykład Francji z sezonu 2010/’11, w którym to kraje basenu Morza Czarnego doświadczały dotkliwej suszy). W sezonie 2010/’11 Unia wyeksportowała łącznie 27,3 mln ton ziarna zbóż, w tym 18,4 mln ton pszenicy miękkiej, podczas gdy import wyniósł zaledwie 12,4 mln ton.
Unia posiada pewne mechanizmy, które mogłyby zostać zastosowane w celu zmniejszenia eksportu, dotychczas jednak nie były one wykorzystywane. Instrumenty kontroli eksportu zbóż są następujące:

  • wprowadzenie ceł eksportowych,
  • wyznaczenie limitu czasowego w wydawaniu licencji eksportowych,
  • całkowite lub częściowe zawieszenie wydawania licencji eksportowych,
  • całkowite lub częściowe odrzucanie nadmiernej ilości wniosków o licencje eksportowe.

Źródło: FAMMU/FAPA

Import i export.

 Import i export jednocześnie?

Import i export.

 Informacja budzi pytanie: po co exportować i importrować jednocześnie? Choć mogą być przypadki kiedy ma to sens - sprowadzanie z daleka i wysyłanie w przeciwną stronę, albo różnica jakości (pszenicy).