KalkulatorKursy walut

Średni FOREX (2020-02-18 03:11)
CHF / PLN4.0135+0.0000
EUR / PLN4.2623-0.0008
GBP / PLN5.1168-0.0001
USD / PLN3.9374+0.0000


ReklamawalutyNOTOWANIA Z RYNKÓW

 

 

 

 

 

 

 

NOTOWANIA Z RYNKÓW HURTOWYCH SPRHSonda

Czy boisz się żywności modyfikowanej genetycznie?:


Ostatnie komentarzeSubskrybuj

Subskrybuje zawartość


LogowanieKontakt

Słabnie eksport drogiego mięsa z kurczaków z Brazylii

W ostatnich latach wzrastał stopniowo brazylijski eksport elementów z kurczaka, przetworzonego mięsa oraz solonych części, malał zaś udział w eksporcie całych kurczaków.

Trend ten zaczął się odwracać w ostatnich miesiącach, ze względu na słaby popyt na elementy oraz przetworzone mięso z kurczaka w krajach UE, w szczególności w Niemczech, w Holandii, i w Wielkiej Brytanii, jak również na słaby popyt na elementy z kurczaka w Japonii. W pierwszych pięciu miesiącach br. Brazylia zdołała zwiększyć swój eksport mięsa z kurczaków ogółem o około 500 ton, jednakże w eksporcie tym obniżyły się wysyłki (o 8 tys. ton) elementów oraz przetworzonego mięsa.

Spadek ten został wyrównany poprzez wzrost handlu całymi kurczakami (wzrost o 8 tys. ton) oraz solonymi elementami (o 4 tys. ton). W omawianym okresie kraje UE zakupiły o 24 tys. ton mniej elementów z kurczaka, po cenie średnio o 8% niższej niż przed rokiem (1652 USD/t). Ceny przetworzonego mięsa z kurczaków wysyłanego do Unii obniżyły się nawet bardziej, bo o 10% do 2872 USD/t. Ceny całych kurczaków spadły mniej, bo tylko o 5% do 1448 USD/t. Tylko ceny solonych elementów wysyłanych do Unii zwiększyły się o 188 USD/t do 2810 USD/t.

W omawianym okresie Brazylijczycy wyeksportowali o 8 tys. ton więcej elementów z kurczaka do Rosji. Było to możliwe dzięki spadkowi handlu tymi towarami z Unią Europejską. Około 15 tys. ton więcej elementów z kurczaka trafiło do RPA (prawdopodobnie dzięki Mundialowi), a 70 tys. ton więcej do czterech azjatyckich krajów: Japonii, Chin, Singapuru oraz Filipin. Sprzedaż w tych kierunkach zniwelował częściowo spadek handlu z Angolą i Mozambikiem w Afryce. Zwiększył się także popyt na całe kurczaki na nowych rynkach, w Turcji i w Egipcie oraz w Arabii Saudyjskiej, Singapurze i kilku innych krajach afrykańskich.

Źródło: FAMMU/FAPA