KalkulatorKursy walut

Średni FOREX (2019-07-21 01:14)
CHF / PLN3.8592+0.0000
EUR / PLN4.2508+0.0000
GBP / PLN4.7355+0.0000
USD / PLN3.7886+0.0000


ReklamawalutyNOTOWANIA Z RYNKÓW

 

 

 

 

 

 

 

NOTOWANIA Z RYNKÓW HURTOWYCH SPRHSonda

Czy boisz się żywności modyfikowanej genetycznie?:


Ostatnie komentarzeSubskrybuj

Subskrybuje zawartość


LogowanieKontakt

SGGW zrelizowała projekt edukacyjny w Afryce

Zakończył się pierwszy, w pełni realizowany w SGGW projekt pomocowy finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach programu Polska Pomoc Zagraniczna

Projekt: „Poprawa możliwości i efektów kształcenia realizowanego przez Hodowlany Instytut Szkoleniowy Tengeru (Tanzania) poprzez wsparcie techniczne i szkoleniowe” prowadzony był na Wydziale Inżynierii i Kształtowania Środowiska przy wsparciu organizacji pozarządowej Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej oraz Wydziałów Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach SGGW.

Tengeru to niewielka miejscowość położona nieopodal Arushy w północno wschodniej Tanzanii. Miejsce to ma historyczne związki z Polską. Przez szereg lat było ono domem dla tysięcy Polaków, którym udało się wydostać ze Związku Radzieckiego na mocy protokołu „amnestyjnego” będącego załącznikiem do układu podpisanego przez Premiera RP gen. Sikorskiego i ambasadora ZSRR w Londynie Majskiego w 1941 r. W Tengeru zajęli się hodowlą bydła oraz uprawą roślin. Niektóre zabudowania gospodarcze, założone przez nich plantacje drzew kawowych i urządzenia do płukania kawy istnieją do dzisiaj. Działalność naszych rodaków i ich umiejętności rolnicze zostały wysoko ocenione przez mieszkańców i władze Tangeru. Jednym ze śladów pobytu polskich uchodźców w Tengeru jest cmentarz leżący nieopodal siedziby Instytutu.
W ramach projektu zrealizowano trzy, wzajemnie uzupełniające się zadania: wizytę studyjną pracowników LITI w Polsce, cykl wykładów i szkoleń przeprowadzony w Tengeru przez nauczycieli akademickich z SGGW oraz zakupy sprzętu – wyposażenia laboratoriów Beneficjenta projektu. W trakcie wizyty w Polsce trójka Tanzańczyków miała okazję zapoznać się z wieloma aspektami funkcjonowania SGGW – począwszy od organizacji badań naukowych i realizacji zajęć dydaktycznych poprzez zarządzania uczelnią i funkcjonowanie jej administracji kończąc na laboratoriach i zakładach doświadczalnych stanowiących zaplecze dla działalności SGGW. Listopadowy wyjazd nauczycieli akademickich z Wydziałów Inżynierii i Kształtowania Środowiska, Medycyny Weterynaryjnej oraz Nauk o Zwierzętach SGGW pozwolił na przeprowadzenie dla nauczycieli i studentów LITI Tengeru serii wykładów poszerzających ich wiedzę odnośnie nowoczesnych technologii w rolnictwie. W ramach projektu zakupiono zarówno sprzęt do badań laboratoryjnych jak i terenowych, wyposażono pracownię w nowoczesny sprzęt komputerowy oraz szereg urządzeń multimedialnych wspomagających realizację dydaktyki. Zaangażowani w projekt pracownicy SGGW mieli niecodzienną możliwość wykorzystania swoich umiejętności dla kontynuacji dzieła rozpoczętego w latach 40-tych przez polskich uchodźców wojennych.