KalkulatorKursy walut

Średni FOREX (2019-01-20 12:55)
CHF / PLN3.7896+0.0000
EUR / PLN4.2885+0.0000
GBP / PLN4.8590+0.0000
USD / PLN3.7733+0.0000


ReklamawalutyNOTOWANIA Z RYNKÓW

 

 

 

 

 

 

 

NOTOWANIA Z RYNKÓW HURTOWYCH SPRHSonda

Czy boisz się żywności modyfikowanej genetycznie?:


Ostatnie komentarzeSubskrybuj

Subskrybuje zawartość


LogowanieKontakt

Rynek giełdowy zbóż i oleistych

Wczoraj zarówno na Matif jak i CBOT sesja przebiegała pod znakiem dużych zmian, a  zboża  na przekór sytuacji na rynku bazowym kolejny dzień zyskiwały na wartości. Zwłaszcza na giełdzie europejskiej zwyżki były szczególnie silne. Rekord cenowy osiągnął rzepak, który poszybował aż 8 euro w górę, zatrzymując notowania na poziomie z lipca ubiegłego roku.

CBOT

W środę za oceanem towary pięły się w górę drugi dzień z rzędu. Najwięcej podrożała soja, ceny zbóż natomiast delikatnie zmieniły się w stosunku do dnia poprzedniego.

Kukurydza z dostawą w  maju podczas wczorajszej sesji zyskała na wartości 1,1% i notowania zamknęły się ceną 141,42 dolarów/t.

Pszenica z tym samym miesiącem wykonania kosztowałą 179,12 dolara za tonę, czyli o 0,2% więcej niż we wtorek.

W dniu wczorajszym najbardziej jednak zyskał majowy kontrakt na soję. Towar ten, skorelowany z rzepakiem na giełdzie Matif,  zatrzymał się na poziomie z połowy stycznia. Tona nasion została  wczoraj wyceniona na prawie 366 dolarów/tonę, co oznaczało wzrost notowań o 4,2 usd w stosunku do poprzedniego dnia.

Wskaźniki analizy technicznej dostępne na stronie http://www.barchart.com/ dla zbóż wskazują na tendencję wzrostową w krótkim okresie przy zachowaniu średnio i długoterminowego trendu spadkowego.
W przypadki soi sugerowane są natomiast zwyżki cen we  wszystkich przedziałach czasowych.

MATIF

Na rynku europejskim od dwóch dni z rzędu rosną kwotowania na towary. Słabnące od dłuzszego czasu  euro powoduje, iż kontrakty notowane w tej walucie stają się atrakcyjne dla inwestorów.

Środa na giełdzie paryskiej przebiegała pod znakiem jeszcze większych wzrostów niż we wtorek, a szczególnie  na rynku rzepaku na którym dominowali kupujący. Cena nasion poszybowała w górę zatrzymując się na poziomie niespotykanym od lipca 2009 roku. Za tonę tego towaru trzeba było zapłacić aż 318 euro, czyli 8 euro więcej niż we wtorek.

Zboża również zyskiwały na wartości co doprowadziło notowania pszenicy i kukurydzy do cen z okolic stycznia ubiegłego roku.

Kukurydza z dostawą w czerwcu kosztowała w stosunku do wtorku  o 1,5 euro więcej, wobec czego środowe notowania zatrzymały się na poziomie 144 euro/tonę.

Kontrakt na majową pszenicę podrożał nieco więcej bo o 2 euro, a za tonę ziarna kupujący musieli zapłacić 131,5 euro/tonę.

Wskaźniki analizy technicznej zarówno dla zbóż jak i rzepaku sugerują większe prawdopodobieństwo wzrostów w krótkim i średnim okresie czasu.

Notowania złotego z godziny 10:00
EUR/PLN = 3,87
USD/PLN = 2,88

Autor: Marta Juszczyk, WGT S.A.