KalkulatorKursy walut

Średni FOREX (2020-01-27 20:57)
CHF / PLN4.0059+0.0005
EUR / PLN4.27840.0000
GBP / PLN5.0672+0.0002
USD / PLN3.8839+0.0002


ReklamawalutyNOTOWANIA Z RYNKÓW

 

 

 

 

 

 

 

NOTOWANIA Z RYNKÓW HURTOWYCH SPRHSonda

Czy boisz się żywności modyfikowanej genetycznie?:


Ostatnie komentarzeSubskrybuj

Subskrybuje zawartość


LogowanieKontakt

Rosyjski zakaz importu żywca

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, rosyjskie służby weterynaryjne Rosselkhoznadzor wprowadziły tymczasowy zakaz importu żywca (bydła, małych przeżuwaczy oraz trzody chlewnej) z państw członkowskich UE. Embargo nie dotyczy zwierząt hodowlanych, których kwarantanna jest przeprowadzona w kraju eksportującym pod kontrolą Rosselkhoznadzor.

Restrykcje zostały wprowadzone w związku z brakiem reakcji na pismo do Komisji Europejskiej (KE) z dn. 26 stycznia br., w którym rosyjskie służby weterynaryjne poinformowały KE o uchybieniach stwierdzonych w 2011 r. podczas dostaw produktów z zakładów unijnych do Rosji. Jako kolejny powód wprowadzenia zakazu Rosselkhoznadzor podał dalsze
rozprzestrzenianie się wirusa ze Schmallenbergu oraz brak kontroli ze strony służb weterynaryjnych UE przy wywozie zwierząt i niespełnienie rosyjskich wymogów odnośnie ich certyfikacj. Jednocześnie strona rosyjska zapowiedziała możliwość wprowadzenia czasowych ograniczeń dostaw mięsa wieprzowego do Rosji. Obecnie trwają negocjacje KE z Rosją odnośnie zniesienia restrykcji. Rosyjski zakaz był przedmiotem dyskusji podczas posiedzenia Rady UE w dn.
19-20.03.2012. Komisja Europejska jest rozczarowana postawą władz rosyjskich i jest zdania, że wprowadzone ograniczenia w handlu są nieproporcjonalne i nieuzasadnione. Zdaniem KE zakaz jest naruszeniem międzynarodowych reguł w handlu i jest niezgodny ze zobowiązaniami Rosji w ramach planowanego na sierpień br. przystąpienia do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Zakaz importu żywca trzody chlewnej dotknie najbardziej kraje nadbałtyckie UE – Litwę, Łotwę i Estonię, które są największymi dostawcami tych zwierząt do Federacji Rosyjskiej.
Źródło: FAMMU/FAPA