KalkulatorKursy walut

Średni FOREX (2020-02-18 03:10)
CHF / PLN4.0133+0.0012
EUR / PLN4.2631+0.0000
GBP / PLN5.1167+0.0000
USD / PLN3.9373+0.0000


ReklamawalutyNOTOWANIA Z RYNKÓW

 

 

 

 

 

 

 

NOTOWANIA Z RYNKÓW HURTOWYCH SPRHSonda

Czy boisz się żywności modyfikowanej genetycznie?:


Ostatnie komentarzeSubskrybuj

Subskrybuje zawartość


LogowanieKontakt

Powrót mączek mięsno-kostnych?

Zakazane w żywieniu zwierząt gospodarskich w latach 90-tych mączki mięsno-kostne, w połowie przyszłego roku wrócą do łask jako pełnoprawna pasza w żywieniu zwierząt. Mączki znalazły się na cenzurowanym po wybuchu epidemii BSE (choroba szalonych krów). Po opanowaniu choroby wrócą na rynek, będą jednak pod stałą ścisłą kontrolą.

Wybuch epidemii BSE spowodował wycofanie mączek mięsno-kostnych z użycia, a powstałą istotną lukę żywieniową zapełniła importowana soja. Jak się jednak okazało w znakomitej większości przypadków była to soja modyfikowana genetycznie, co wzbudzało i nadal wzbudza sprzeciw wielu środowisk przeciwnych stosowaniu GMO. Rozwiązaniem problemu mogłoby być przywrócenie stosowania mączki mięsno-kostnej, co pozwoliłoby ograniczyć import kontrowersyjnej soi. W tym właśnie kaperunku zmierzają inicjatywy podejmowane od dłuższego czasu w Unii Europejskiej.

Według stanowiska prezentowanego przez polski resort rolnictwa, mączki należałoby wprowadzić na zasadzie krzyżowego karmienia, co oznacza, że białko pochodzenia drobiowego byłoby stosowane w karmieniu trzody chlewnej, a białko z trzody w żywieniu drobiu. Zdaniem unijnych specjalistów to jednak jeszcze niewystarczające zabezpieczenie przed powtórzeniem się pamiętnego scenariusza z BSE. Dlatego unijni naukowcy opracowują testy na podstawie, których będzie można jednoznacznie odpowiedzieć jakiego rodzaju mączki dodano do paszy. Badania mają potrwać do początku przyszłego roku, i dopiero po ich zakończeniu, od 1 lipca 2012 roku zakaz stosowania mączki mięsno-kostnej w żywieniu zwierząt gospodarskich, zostanie oficjalnie cofnięty.

Na razie niepotrzebne mączki mięsno-kostne są utylizowane lub używane jako nawóz do ziemi. Za ich stosowanie w żywieniu zwierząt rolnikowi grozi postępowanie karne.

Autor: Henryk Sobolewski, TVR