KalkulatorKursy walut

Średni FOREX (2019-07-21 01:11)
CHF / PLN3.8592+0.0000
EUR / PLN4.2508+0.0000
GBP / PLN4.7355+0.0000
USD / PLN3.7886+0.0000


ReklamawalutyNOTOWANIA Z RYNKÓW

 

 

 

 

 

 

 

NOTOWANIA Z RYNKÓW HURTOWYCH SPRHSonda

Czy boisz się żywności modyfikowanej genetycznie?:


Ostatnie komentarzeSubskrybuj

Subskrybuje zawartość


LogowanieKontakt

Inwestycje: W co inwestować w 2010 roku?

Nowy rok kalendarzowy to dla wielu osób okres podejmowania decyzji dotyczących sposobu inwestowania posiadanych oszczędności. Czy rynek mieszkaniowy zacznie rosnąć? Czy można spodziewać się odbicia na giełdzie? A może inwestycje w obligacje?

Na wstępie należy zaznaczyć, że prognozowanie zmian gospodarczych w krótkim okresie czasu jest obarczone znacznym ryzykiem. Znacznie łatwiej jest wskazać trendy, jakich można spodziewać się w gospodarce. Ich realizacja to jednak kwestia czasu – nieruchomości mogą odbić się równie dobrze w tym roku jak i w następnym. Pewne jest jedynie to, że wzrost nastąpi. Comperia.pl wskazuje, jakie inwestycje naszym zdaniem będą najbardziej dochodowe w roku 2010.

Czy to już koniec kryzysu?

Opinie analityków są na ten temat podzielone. Plany pomocy gospodarczej przyjęte przez większość rządów na świecie z pewnością zapobiegły głębszej zapaści sektora finansowego, zdecydowanie wsparły także inne gałęzie gospodarki. Niemniej jednak, należy pamiętać, że pomoc ta w końcu będzie musiała Zastanawiasz się w co inwestować? Skonsultuj swój wybór z doradcą!ustać. Nie można w
nieskończoność subsydiować nierentownych inwestycji. Przedsiębiorstwa mają zatem czas na reorganizację i restrukturyzację.

W kontekście najlepszych inwestycji warto wziąć pod uwagę sytuację w Stanach Zjednoczonych. Znaczne zwiększenie podaży pieniądza przez Rezerwę Federalną w końcu zaowocuje inflacją, co powinno doprowadzić do znacznej deprecjacji kursu dolara. Wszelkie kredyty zaciągane w tej walucie mogą być zatem spłacone znacznie taniej, niż pierwotnie zakładano. Dotyczy to w szczególności kredytów hipotecznych denominowanych do dolara amerykańskiego. Już teraz w wyniku bardzo niskich stóp procentowych są najtańsze na rynku. W perspektywie najbliższych lat mogą być natomiast jeszcze tańsze. Zatem zakup nieruchomości na kredyt w tej walucie wydaje się być korzystną inwestycją.

Lokaty i obligacje

Rozpatrując tego rodzaju inwestycje, należy zastanowić się nad przyszłym poziomem stóp procentowych. Obecnie stopa referencyjna wynosi 3,5 proc. W porównaniu do najważniejszych gospodarek światowych jest to bardzo dużo – Stany Zjednoczone 0,25 proc., strefa euro 1 proc. Ponadto, inflacja w Polsce w listopadzie 2009 roku wyniosła 3,3 proc. Jest to odchylenie od przyjętego celu inflacyjnego (2,5 proc.) o 0,8 pkt. proc. Podwyżki wydają się zatem nierealne. Warto więc zainwestować w lokaty lub obligacje, których cena, przy ewentualnym spadku stóp procentowych będzie rosła.

Nieruchomości

Według analityków, w tym sektorze gospodarki także czekają nas ciekawe zmiany. Rynek nieruchomości wyraźnie ożywił się w ostatnim kwartale 2009 roku. Banki coraz odważniej reklamują kredyty hipoteczne, których dostępność w największym stopniu odpowiada za presję popytową na wzrost cen na rynku nieruchomości. Po dotychczasowym okresie spadków cen i stabilizacji rok 2010 przyniesie naszym zdaniem wzrost cen w granicach 5-10 procent w skali roku.

Źródło: Comperia