KalkulatorKursy walut

Średni FOREX (2019-06-16 21:52)
CHF / PLN3.8021+0.0000
EUR / PLN4.2582+0.0000
GBP / PLN4.7798+0.0000
USD / PLN3.7974+0.0000


ReklamawalutyNOTOWANIA Z RYNKÓW

 

 

 

 

 

 

 

NOTOWANIA Z RYNKÓW HURTOWYCH SPRHSonda

Czy boisz się żywności modyfikowanej genetycznie?:


Ostatnie komentarzeSubskrybuj

Subskrybuje zawartość


LogowanieKontakt

Giełdowe ceny zbóż a kolejna runda drukowania pieniędzy przez FED

Rynki akcji oraz rynki surowcowe zakończyły czwartkową sesję na sporych plusach. Tak też było w przypadku kontraktów terminowych na zboża i nie mogło być inaczej w sytuacji, gdy za oceanem (wcześniej w Europie) uruchamiane są prasy do wydruku kolejnych miliardów dolarów, które napłyną na rynki finansowe.

Zgodnie z oczekiwaniami FED ogłosił wczoraj wprowadzenie kolejnej rundy luzowania polityki pieniężnej (QE3) mającej być receptą na wysokie bezrobocie. Należy przypomnieć, że poprzednie QE przyczyniły się w dużym stopniu do silnych spekulacyjnych wzrostów na rynkach surowcowych. Tym razem inwestorzy w większym stopniu zainteresowali się rynkami akcji (indeksy w USA ustanawiają swoje wieloletnie maksima) ale nie pogardzą także rynkiem ropy, metali. Wysokie poziomy notowań zbóż osiągnięte w czasie od połowy czerwca oraz zbliżające się zbiory kukurydzy jak na razie zniechęcają do gry spekulacyjnej na dalsze wzrosty notowań. Notowania kontraktów zbożowych od kilku tygodni przebywają w trendzie bocznym. Jednak w obecnej sytuacji każde negatywne informacje napływające z rynku zbożowego (np. pogodowe) mogą uruchomić kolejną falę wzrostów.

Notowania z czwartku (13-09-2012):

Giełda CBOT w Chicago

Kukurydza. Kontrakt wrześniowy na kukurydzę zwiększył w czwartek swoją wartość o 0,7%, wobec czego tego towaru została wyceniona na 305,75 dolarów.

Pszenica. Wrześniowa pszenica, umacniając się o kolejne 1,4%, odrobiła już większość strat z początku tego tygodnia. Za towar ten kupujący musieli na zamknięciu czwartkowej sesji zapłacić 323,2 dolarów/tonę.

Giełda MATIF w Paryżu:

Kukurydza. Kontrakt listopadowy zyskał w czwartek 0,4% (1,0 euro) i kosztował na zamknięciu 248,25 euro/t.

Pszenica. Pszenica z dostawą w listopadzie zamknęła wczorajszą sesję na poziomie 264,25 euro/t, czyli o 1,3% wyżej niż dzień wcześniej.

Autor: Andrzej Bąk - WGT S.A.