KalkulatorKursy walut

Średni FOREX (2018-11-20 15:36)
CHF / PLN3.8096-0.0001
EUR / PLN4.3174-0.0002
GBP / PLN4.8624-0.0005
USD / PLN3.7874+0.0002


ReklamawalutyNOTOWANIA Z RYNKÓW

 

 

 

 

 

 

 

NOTOWANIA Z RYNKÓW HURTOWYCH SPRHSonda

Czy boisz się żywności modyfikowanej genetycznie?:


Ostatnie komentarzeSubskrybuj

Subskrybuje zawartość


LogowanieKontakt

Genetycznie modyfikowane drzewa

Rosjanie chcą produkować biopaliwa na ogromną skalę. W syberyjskiej filii Rosyjskiej Akademii Nauk uzyskano już dwa gatunki szybko rosnących drzew - osikię i topolę. Posłużą one do produkcji biopaliw na dużą skalę.

"Doświadczalne drzewa rosną 7-8 razy szybciej niż zwykłe gatunki. W ciągu dwóch lat z sadzonki wyrasta czterometrowe drzewo" - powiedział przedstawiciel syberyjskiego Instytutu Fizjologii i Biochemii Roślin. Jak wspomniał, jedną z metod uzyskiwania "drzew z bajki" jest transformacja genetyczna (1).

"Naukowcy uzupełnili osikę specjalnym genem kukurydzy, który pomaga w regulowaniu wolnego i związanego hormonu, niezbędnego do szybkiego wzrostu" - wyjaśnił badacz. Transformację przeprowadzono specjalną metodą, w której geny wprowadzono do pączka sadzonki.

W laboratoriach instytutu zgromadzono już znaczną ilość szybko rosnących osik i topoli. Po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń drzewa te będzie można posadzić na plantacjach.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

1) Gen wprowadzony na zasadzie transformacji do komórki-biorcy zwany jest ogólnie transgenem. Transformant i jego potomstwo dziedziczące transgeny nazywa się organizmami transgenicznymi albo zgodnie z przyjętym obyczajem, choć nie całkiem zgodnie z logiką, organizmami genetycznie zmodyfikowanymi, czyli GMO.