KalkulatorKursy walut

Średni FOREX (2019-01-20 13:08)
CHF / PLN3.7896+0.0000
EUR / PLN4.2885+0.0000
GBP / PLN4.8590+0.0000
USD / PLN3.7733+0.0000


ReklamawalutyNOTOWANIA Z RYNKÓW

 

 

 

 

 

 

 

NOTOWANIA Z RYNKÓW HURTOWYCH SPRHSonda

Czy boisz się żywności modyfikowanej genetycznie?:


Ostatnie komentarzeSubskrybuj

Subskrybuje zawartość


LogowanieKontakt

Czy Rosja dobije europejskiego rolnika?

Rosja wprowadziła embargo na truskawki, poziomki, żurawiny, borówki i jagody z krajów Unii Europejskiej. Produkty te dołączyły do warzyw, na które w ubiegły czwartek został nałożony zakaz importu na teren Federacji Rosyjskiej.

W związku z falą zakażeń pałeczką okrężnicy EHEC (Escherichia coli) w krajach Unii Europejskiej, 2 czerwca Rosja nałożyła embargo na świeże warzywa ze wszystkich krajów UE. Od wtorku, 7 czerwca, embargiem zostały objęte również sezonowe owoce jagodowe, zebrane po 15 kwietnia. Zarzuty Komisji Europejskiej, że zakaz jest sprzeczny z zasadami WTO i żądanie jego zniesienia, Rosja odparła oświadczając, że wprowadzenie embarga jest możliwe w przypadku zagrożenia zdrowia i życia ludności. A takie nastąpiło.

W poniedziałek minister Marek Sawicki rozmawiał telefonicznie z szefową rosyjskiego resortu rolnictwa, Jeleną Skrynnik na temat embarga na unijne warzywa, w tym również polskie. Podczas rozmowy omówiono oczekiwania Rosji wobec władz inspekcyjnych Unii Europejskiej. Tamtejsze Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że zniesienie embarga będzie zależne od kroków, jakie podejmie Komisja Europejska i służby inspekcyjne w sprawie wyjaśnienia i przeciwdziałania w przyszłości zjawiskom, z którymi obecnie mamy do czynienia.

Wprowadzony zakaz importu świeżych warzyw i owoców jest reakcją Rosji na zachorowania wywołane przez groźny szczep bakterii pałeczki okrężnicy EHEC. W Europie zanotowano już tysiące przypadków zachorowań, w tym ponad 20 ze skutkiem śmiertelnym.

Straty polskich producentów warzyw już można liczyć w milionach złotych. Dodatkowo, również  w Polsce spadł popyt na świeże warzywa i owoce. Na dokładne szacunki strat trzeba jeszcze poczekać.

Najnowsze doniesienia mówią o krowach – nosicielkach i zakażonej wołowinie. Ogórki, sałata, pomidory, kiełki, wołowina... Wyliczanka wydaje się nie mieć końca a rolnicy są coraz bardziej wściekli i załamani!

Autor: Renata Struzik, TVR