KalkulatorKursy walut

Średni FOREX (2020-02-18 03:09)
CHF / PLN4.0122-0.0012
EUR / PLN4.2634+0.0000
GBP / PLN5.1167+0.0003
USD / PLN3.93730.0000


ReklamawalutyNOTOWANIA Z RYNKÓW

 

 

 

 

 

 

 

NOTOWANIA Z RYNKÓW HURTOWYCH SPRHSonda

Czy boisz się żywności modyfikowanej genetycznie?:


Ostatnie komentarzeSubskrybuj

Subskrybuje zawartość


LogowanieKontakt

Ceny zbóż, ceny rzepaku i ceny soi na giełdach światowych

Na rynkach towarowych panowały mieszane nastroje. Za oceanem taniała pszenica za to umacniały się lekko kontrakty na kukurydzę i soję. Na Matif drożały zarówno zboża, jak i rzepak. Ostatnie słabsze prognozy zbiorów dla kukurydzy, pogorszenie stanu upraw kukurydzy i soi w USA w ostatnim tygodniu oraz polepszające się perspektywy eksportu (słabnący dolar) wspierają wzrosty notowań.

Także inwestorzy szukający zabezpieczenia przed inflacją i zwykli spekulanci wykorzystują rolnicze rynki towarowe (już nie tylko złoto i ropę) do osiągania ponadprzeciętnych zysków. Zaangażowanie tych inwestorów jest aktualnie rekordowe.

Są też dobre wiadomości dotyczące rynku pszenicy, tym razem płyną one z Australii (jeden z głównych eksporterów), która prognozuje wzrost zbiorów do 25,1 mln ton (+16% r/r) w tym sezonie. Pamiętamy, że ostatnio na temat pszenicy pojawiało się sporo dobrych wiadomości i stąd ceny na rynku futures od dłuższego czasu poruszają się w trendzie bocznym, podczas gdy kukurydza mocno zwyżkuje.

Pszenica na Matif od 2 tygodni porusza się w trendzie bocznym w okolicy 230 euro/t (kontrakt listopadowy) to jednak wczoraj cena zamknięcia ustanowiła kolejny rekord, osiągając poziom nienotowany od marca 2008 roku.

Na CBOT wygasły we wtorek kontrakty wrześniowe, stąd też nasze porównania cenowe będą dotyczyły kontraktów grudniowych na zboża i kontraktu listopadowego na soję.

Giełda CBOT- notowania ze środy:

Kukurydza. Kontrakt grudniowy podrożał wczoraj tylko minimalnie, bo o 0,04% i kosztował na zamknięciu 194,96 dolara/t. Od tygodnia ten wzrost sięga już jednak ok. 10%.

Pszenica. Notowania kontraktu z tym samym terminem wykonania uparcie poruszają się w okolicy 7 dolarów za buszel. W środę ziarno to straciło na wartości 1,4%, wobec czego na koniec sesji trzeba było za nie zapłacić 266,9 dolara/t (-3,68 usd/t).

Soja. Podczas wczorajszego dnia kontrakt listopadowy zyskał na wartości 0,7%, co doprowadziło jego notowania do poziomu 10,42 usd/buszel (383,2) dolara/t.

Wskaźniki analizy technicznej (dostępne na stronie http://www.barchart.com) dla kukurydzy, pszenicy i soi podpowiadają tendencję wzrostową notowań we wszystkich przedziałach czasowych.

Giełda MATIF w Paryżu - notowania ze środy:

Kukurydza. Listopadowy kontrakt podczas wczorajszej sesji zyskał na wartości 3 euro (+1,5%). Na koniec dnia kupujący musieli zapłacić za ten towar 207,25 euro/tonę. Od tygodnia kukurydza podrożała już prawie 6%.

Pszenica. Kontrakt z tym samym terminem wykonania zakończył swoje notowania na poziomie o 0,7% (+1,5 euro/tonę) wyższym niż poprzedniego dnia. Tona tego towaru kosztowała na zamknięciu 232,25 euro. Chociaż od 2 tygodni kontrakty poruszają się w trendzie bocznym w okolicy 230 euro/t to jednak wczoraj cena zamknięcia ustanowiła kolejny rekord, osiągając poziom nienotowany od marca 2008 roku.

Rzepak. Już drugi tydzień rzepak (kontrakt październikowy) oscyluje w okolicy 380 euro/t. Kontrakt ten zakończył środową sesję na 0,7% plusie. Za nasiona kupujący musieli zapłacić 381,25 euro/tonę i było to o 2,75 euro więcej niż we wtorek.

Autor: Andrzej Bąk, WGT S.A.