KalkulatorKursy walut

Średni FOREX (2019-07-21 01:07)
CHF / PLN3.8592+0.0000
EUR / PLN4.2508+0.0000
GBP / PLN4.7355+0.0000
USD / PLN3.7886+0.0000


ReklamawalutyNOTOWANIA Z RYNKÓW

 

 

 

 

 

 

 

NOTOWANIA Z RYNKÓW HURTOWYCH SPRHSonda

Czy boisz się żywności modyfikowanej genetycznie?:


Ostatnie komentarzeSubskrybuj

Subskrybuje zawartość


LogowanieKontakt

Ceny bydła utrzymują się na niskim poziomie

Na rynku wołowiny od połowy marca obserwujemy trudną sytuację dla producentów bydła. Jest to związane ze stalą tendencją spadkową cen, do czego prawdopodobnie przyczyniły się niekorzystne wyniki w handlu zagranicznym. W I połowie br. wolumen eksportu nieprzetworzonego mięsa wołowego, według danych MRiRW, zmniejszył się w skali roku o 7 proc. do poziomu 128,4 tys. ton - informują analitycy BGŻ.

Obserwowane spadki są nietypowe, ponieważ do końca lutego br. obserwowaliśmy rosnącą dynamikę wywozu mięsa wołowego, co wspierało również wzrost cen do maksymalnego poziomu 6,56 zł/kg osiągniętego według danych MRiRW w pierwszym tygodniu lutego. Jednak zmiany po stronie regulacji rynkowych, mianowicie wprowadzenie zakazu uboju rytualnego, jak również wybuch afery mięsnej, w dużej mierze przyczyniły się do zmniejszenia wywozu mięsa z kraju i wywarły presję w kierunku spadku cen. W rezultacie w pierwszym tygodniu września (26.08-01.09.2013) płacono przeciętnie 5,92 zł/kg mięsa. W porównaniu z najwyższa ceną osiągniętą w br. jest to 0,64 zł mniej na kg i oznacza 10-procentowy spadek w okresie siedmiu miesięcy. W skali roku przekłada się to z kolei na 10% obniżkę cen.

Co ciekawe, obserwowana obecnie tendencja na rynku krajowym różni się od sytuacji na rynku unijnym, gdzie według danych Eurostat od połowy lipca do pierwszego tygodnia września br. ceny wykazywały niewielką, 1-procentowa˛, tendencję rosnącą. W przypadku Polski obecne obniżki cen wydają się być związane ze znacznym spadkiem, o 9,6 tys. t, w I połowie br. wolumenu eksportu do poziomu 128,4 tys. ton. Przyczyną tego jest 11-procentowy spadek wywozu nieprzetworzonego mięsa wołowego świeżego lub chłodzonego w skali roku (13,4 tys. t mniej). Tak duże spadki w tej kategorii wywozu wydają się być spowodowane zaprzestaniem przez Turcję importu mięsa z UE, w tym z Polski. Należy zaznaczyć, że jeszcze rok temu był to główny odbiorca świeżego lub chłodzonego mięsa wołowego z kraju. Wprawdzie w tym roku pozostali kluczowi partnerzy handlowi, tacy jak Włochy, Niemcy zaimportowali o 8,5 tys. t więcej (wzrost o 22% w skali roku), jednak nie zrekompensowało to odnotowanego spadku wolumenu do dotychczasowych głównych odbiorców, w tym Turcji i Holandii. Z kolei wywóz nieprzetworzonego mięsa wołowego mrożonego w analizowanym okresie wzrósł o 17% do poziomu 25,5 tys. ton. Taki wzrost zawdzięczamy znacznemu wzrostowi wywozu mięsa do Uzbekistanu, który w I poł. br. z wolumenem importu na poziomie 3,7 tys. t, stał się głównym odbiorcą polskiego mrożonego mięsa wołowego.

Obserwując malejącą dynamikę wywozu polskiej wołowiny nie należy raczej oczekiwać poprawy sytuacji producentów bydła w kraju w krótkim okresie. Istotnego odbicia cen można się raczej spodziewać´ dopiero w kolejnych miesiącach 2013 roku.
Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej