KalkulatorKursy walut

Średni FOREX (2019-10-20 17:22)
CHF / PLN3.8939+0.0000
EUR / PLN4.2832+0.0000
GBP / PLN4.9707+0.0000
USD / PLN3.8342+0.0000


ReklamawalutyNOTOWANIA Z RYNKÓW

 

 

 

 

 

 

 

NOTOWANIA Z RYNKÓW HURTOWYCH SPRHSonda

Czy boisz się żywności modyfikowanej genetycznie?:


Ostatnie komentarzeSubskrybuj

Subskrybuje zawartość


LogowanieKontakt

Będzie drożej

Skutki majowych i czerwcowych powodzi oraz niekorzystne warunki pogodowe – silne opady deszczu – z całą pewnością odbiją się nie tylko na gorszych tegorocznych zbiorach czy jakości zbieranych owoców i warzyw, ale przede wszystkim odczują je portfele polskich konsumentów.

Obecnie szacuje się, iż pod wodą znalazło się około 400,0 tys. ha. Przede wszystkim w bieżącym roku produktów ogrodnictwa będzie z pewnością mniej, dużo gorsza będzie także ich jakość – podtopione i zalane tereny uniemożliwią bowiem zastosowanie jakichkolwiek środków ochrony roślin chociażby w celu zapobiegnięcia chorobom grzybowym.

Padające deszcze nie pozwoliły w bieźącym roku na zawiązywanie się owoców, mniej było takźe pszczół. W niektórych regionach szacuje się, iź zebrane zostanie nawet o około 50% mniej jabłek, na pewno mniej będzie owoców miękkich, wiele z upraw warzyw korzeniowych po zalaniu po prostu pogniło. Prawdopodobnie zbiory brzoskwiń, gruszek, moreli i czereśni będą znacznie niższe niż w ubiegłych latach - według szacunków, w większości regionów Polski brzoskwiń i moreli będzie mniej nawet o 60%. W związku z tą sytuacją w bieżącym roku z całą pewnością musimy spodziewać nie tylko mniejszych zbiorów czy plonów, ale także mniejszej ilości owoców i warzyw, jaka trafi do przetwórstwa. Ceny tych produktów będą również sporo wyższy niż w roku poprzednim. Wstępne szacunki mówią o zwyżce cen o nawet kilkadziesiąt procent. Również niepocieszającym jest fakt, iż zmuszeni do zwiększonego importu niektórych owoców, a zwłaszcza warzyw, w tym ogórków czy pomidorów, będziemy musieli drożej zapłacić za import na skutek niekorzystnych kursów walutowych. Jedynym pocieszeniem może być tylko to, iż podobna sytuacja pogodowa dotknęła wiele innych rejonów Europy, a polscy producenci będą mogli uzyskać wyższe ceny za swoje produkty na innych potencjalnych rynkach zbytu.
Źródło: FAMMU/FAPA